Ako vieme, že bol vesmír stvorený? A prečo je v ňom toľko zla? Ako vieme, že príbehy Biblie sú naozaj pravdivé?
Aj toto sú otázky, ktoré víria v hlave deťom aj dospelým, a zaoberá sa nimi apologetika. Slovo “apologetika” pochádza z gréckeho slova “apologia”, ktoré označuje obhajobu alebo obranu – v otázkach viery ide teda o obhajobu kresťanskej viery. Je veľmi zaujímavé, že toto slovo používali už v biblickej dobe v súdnictve. Obhajca obhajoval prípad pred súdom. Pôvodne to teda nebol pojem z kresťanského prostredia. My všetci sme v podstate obhajcovia. Či už v rozhovore, alebo v digitálnom svete, prezentujeme denne svoje názory na jedlo, oblečenie, výchovu, články, videá a podobne. Obhajujeme svoj pohľad na vec a usilujeme sa presvedčiť o ňom aj druhých.
Kresťanská apologetika predstavuje obhajobu kresťanskej viery. Ide o konkrétne argumenty, ale aj postoje. Jeden zo základných biblických textov, z ktorých vychádzame, je v 1.liste Petra 3,15: “Buďte stále pripravení k obhajobe (“apologia”) pred každým, kto by od vás žiadal, aby ste vydali počet z nádeje, ktorú máte”. Peter potom pokračuje a hovorí, že to máme robiť “v tichosti, s bázňou a dobrým svedomím”.
To, s akým postojom obhajujeme kresťanskú vieru, svedčí o našej láske k ľuďom, ktorým naše argumenty prezentujeme. Peter nás povzbudzuje byť pripravení, keď nás “požiadajú” povedať o našej nádeji. V praxi to môže vyzerať tak, že druhého človeka najprv požiadame: “Mohol by si mi bližšie vysvetliť, čo myslíš tým, keď hovoríš, že každý má svoju pravdu?”, potom ho aktívne počúvame, a následne sa ho môžeme opýtať, či mu môžeme povedať kresťanský pohľad na túto otázku.
Rozvíjať apologetické zručnosti môže každý z nás. Nemusíme pritom čítať dlhé knihy. Páči sa mi, ako Richard Nagypal v svojom podcaste o apologetike Svätonázor menuje desať dôvodov, prečo každý môže a má rozvíjať rozmýšľanie o viere:
Významný apologéta Francis Schaeffer (autor knihy Ten, který je skutečností) hovorí to, na čo pri apologetike nesmieme zabúdať:
“Je dôležité v prvom rade pamätať na to, že nie je možné oddeliť skutočnú apologetiku od práce Ducha Svätého, ani od živého modlitebného vzťahu kresťana s Pánom.
Musíme vedieť, že boj v konečnom dôsledku nie je proti telu a krvi.”
Chápanie apologetiky chceme prinášať aj deťom, či už doma alebo v cirkevnom prostredí. V prvom rade ich od malička učíme biblickému svetonázoru, aby poznávali pravdu. Postupne ich popri tom zoznamujeme s tým, že okolo nich sú ľudia, ich kamaráti či susedia, ktorí veria niečomu inému.
Daša Leeder
Tento článok patrí do série článkov o apologetike.
Copyright 2019 Sripture Union Slovakia. Design by MARTIN MALINA