Praktické rady “domácej” apologetiky s deťmi

Naším cieľom je, aby deti postupne spoznávali a osvojovali si nástroje na upevnenie a obhajovanie kresťanskej viery. Chceme ich vystrojiť, aby mohli čeliť súčasným názorom, postojom, “duchu doby”, a byť im sprievodcami v ich vlastných otázkach. Učíme ich klásť si otázky o tom, čo počujú a vidia, rozpoznať názory a biblicky reagovať. Apologetika kladie potrebné základy, ktoré deti potrebujú na porozumenie toho, že výroky Biblie sú pravdivé.

Potrebujú tiež vedieť, že Božia múdrosť nie je platná len v cirkvi, ale je relevantná aj pre vedu a iné oblasti ľudského života.

V tomto článku vám prinášame niekoľko praktických rád, ako môžete, doma či v cirkevnom prostredí, rozvíjať apologetické zručnosti s deťmi.

Pozrime sa najprv na otázku pravdy. Odmalička deti učíme pravdu Biblie – pravdu o jej Autorovi a Jeho pláne záchrany človeka. Keď sú v škole, môžeme začať aj s predstavovaním pohľadu na pravdu, ktorý majú ľudia okolo nás.

Otázky, ktoré sa detí opýtame: “Ako vieme, že platí tá istá pravda pre všetkých ľudí?” Pýtame sa, ako vieme, že je objektívna, absolútna, a nie subjektívna. Môžeme pritom používať ruky, zvlášť pre mladšie deti je to veľkou pomôckou. Pri slove “subjektívna” ukazujeme oboma rukami/ukazovákmi smerom na seba, pri slove “objektívna” smerom od seba.

Deti teda učíme rozdielu medzi objektívnymi faktami a subjektívnymi pocitmi.

Príklad, ktorý môžeme použiť: Marek kopol do lopty. Stalo sa to nezávisle od toho, aké mám z toho pocity. Páči sa mi, ako do nej kopol. To je môj subjektívny pocit. (Opäť pri tom ukazujeme rukami na seba – subjektívne, alebo od seba – objektívne.)

Aktivity, ktoré môžeme robiť:

Záver: pravda musí zodpovedať realite.

Zdroje: Dobrými zdrojmi pre prípravu apologetického rozhovoru môžu byť ilustrované príbehy. V angličtine vyšlo niekoľko kníh pre deti, ktoré zatiaľ nemáme v slovenčine. Anglické zdroje a ďalšie námety prinesieme v ďalšom článku.

Ďalšie otázky, na ktoré sa chceme pripraviť, sú napríklad: Ako vieme, že Ježiš vstal z mŕtvych? Prečo sa mi dejú zlé veci? Ako viem, že Biblia sa nemýli? Naozaj bol vesmír stvorený? Prečo moji kamaráti neveria v Boha?

Ako deti postupne rastú a vstupujú do puberty, zoznam otázok rastie. V knihe 10 dôležitých otázok tínedžerov o kresťanstve sú otázky ako “Nevyvrátila veda kresťanstvo?” či “Ako môžeš veriť v nebo a peklo?”

Jednou z najdôležitejších otázok, na ktorú potrebujeme byť pripravení, je otázka vzkriesenia. Ak totiž predstavíme dôkazy, že Ježiš vstal z mŕtvych, ostatné argumenty proti kresťanskej viere nadobudnú inú intenzitu. Zdroje, z ktorých môžeme ako rodičia a učitelia čerpať, nájdete v článkoch o apologetike pre deti. Otázok na tému vzkriesenia sa dotýka napríklad knižka O dvoch škrečkoch a jednej dôležitej otázke (J. D. Camorlinga/ ʻPossums and the Empty Tomb).

Veľmi dôležitou časťou prípravy detí, aby mohli čeliť názorom tohto sveta, je poznávanie Biblie, Božieho slova. Potrebujeme ich viesť k tomu, aby:

  1. poznávali Pána Boha ako autora a hlavnú postavu – pri každom prečítanom oddieli zameriavame otázky na to, čo sa dozvedáme o Bohu Otcovi, ako príbeh ukazuje na Ježiša, alebo čo sa dozvedáme o Duchu Svätom
  2. poznávali hlavnú dejovú líniu plánu záchrany človeka (vrátane historického kontextu) – veľmi dobrou pomôckou môže byť napríklad materiál Jeden príbeh
  3. postupne vedeli rozoznať žánre jednotlivých biblických kníh – viac v samostatnej lekcii, ktorú pripravíme
  4. chápali rozdiel medzi textami, ktoré niečo opisujú a textami, ktoré niečo predpisujú – taktiež pripravíme lekcie.

Daša Leeder

Tento článok patrí do série článkov o apologetike.

Bratská jednota baptistov - Odbor služby deťom

Usilujeme sa pomôcť, podporiť a sieťovať učiteľov besiedok a dorastu BJB.

Viac info