Krotenie smartfónov

Uf! Krotím, krotím a stále si ten telefón so mnou robí, čo sa mu zachce.  Pokroky sú malé, nie však zanedbateľné… Ako to všetko začalo? Sociálna izolácia na materskej dovolenke a neskôr v čase lockdownov, snaha byť v obraze a diskutovať o aktuálnych témach na sociálnych sieťach… A tak som pomaličky reagovala na každé pípnutie a okamžite mala potrebu odpisovať, bez ohľadu na to, čo sa dialo okolo mňa v domácnosti.

Prišlo obdobie pôstu, kedy som si naozaj vedome chcela oddeliť viac času pre Boha, ale nešlo to. V zúfalstve som sa modlila: „Pane, pomôž mi skrotiť môj smartfón. Sama to nedokážem.“ A viete čo? Pán Boh vypočúva naše modlitby a tak to bolo aj v mojom prípade. Plesk! Mobil mi vypadol z vrecka rovno na kamennú dlažbu pár dní pred veľkou nocou a bolo po ňom. Zrazu som mala digitálne voľno a viac času a priestoru pre rodinu i pre Boha. Bolo to skvelé! A keď som v rukách držala nový telefón, vedela som, že niektoré appky si tam proste nenainštalujem, aby som nebola tam, kde predtým…

Človek je však tvor vynaliezavý a tak sa stalo, že mi telefón začal opäť prerastať cez hlavu. Tento krát som na to išla strategicky. Vyčlenila som si časti dňa, kedy na mobil nesiaham. Napríklad, keď pijem kávu. Vtedy si urobím stíšenie. Pri ďalšej káve čítam knihy, ktoré mám rozčítané už veľmi dlhý čas… Dokonca aj do záchoda som umiestnila box s knihami a zakázala som si chodiť na toaletu s mobilom v ruke… Namiesto večerného scrolovania počúvam pri upratovaní kuchyne kázne a prednášky. Bojujem každý deň. Niekedy sa mi darí viac, niekedy menej…

V ušiach mi rezonujú slová apoštola Pavla. „Všetko mi je dovolené, ale ja sa ničím nenechám ovládnuť.“ Je to ťažké. Mobily majú tendenciu ovládať naše životy. Nedovoľme im to! A hlavne, nenahraďme živých ľudí a čulé nekomfortné výmeny názorov za bezpečný pobyt medzi spriaznenými dušami v digitálnej bubline. Tak veľmi nám dnes chýbajú ozajstné vzťahy z mäsa a kostí. Doprajme si ich. Na sociálnych sieťach ich totiž nevykompenzujeme.

Krotitelia smartfónov, veľa zdaru! Verím, že to s Božou pomocou zvládneme a náš mobil sa opäť ocitne na mieste, ktoré mu patrí. Bude z neho dobrý sluha a nie zlý pán.