25 malých spôsobov, ako sa cirkev môže stať miestom, kde sa deti cítia vítané

Tento článok vám prinášame v spolupráci so Spoločenstvom evanjelia, ktoré zastrešuje novú webovú stránku s kvalitnými kresťanskými článkami na rôznorodé témy. Anglický originál článku nájdete tu.


Moje deti sa rozhodli, že sa chcú zaviazať cirkevnému spoločenstvu, ktorého sme súčasťou, oveľa skôr, ako sme sa tak rozhodli ja s mojím manželom. Keď sme tam prvýkrát prišli, našich troch malých chlapcov pozdravili tínedžeri narazením pästí, prišli sa im predstaviť usmievaví učitelia besiedky a starší zboru ich naučil tajný trik.

Tento cirkevný zbor nemal ľudí zamestantných špeciálne na starostlivosť o deti a ich detské programy neboli dokonale vyšperkované. Ale to čo tento zbor mal, boli ľudia, ktorí mali radi deti. A to bolo pre moje deti viac než dosť.

V nasledujúcich rokoch členovia zboru naďalej vyjadrovali lásku voči mojim deťom rôznymi spôsobmi. Moji chlaci vyrástli na tínedžerov, pridala sa k nim mladšia sestra, no oni stále vedia, na koho sa obrátiť, keď niečo potrebujú a kto sa s nimi vždy rád porozpráva o včerajšom zápase. Tiež vedia aj to, kto sa za nich modlí. Výsledkom je, že každú nedeľu chodia do cirkvi s vedomím, že tam patria. Tie malé veci, ktoré členovia zboru robili, keď boli malí, ich naučili očakávať, že budú prijatí a že sa budú cítiť hodnotní – v akomkoľvek veku.

Bez ohľadu na veľkosť či zdroje, ktorými váš zbor disponuje, môže byť miestom, kde sa budú malé deti cítiť vítané. Rovnako ako dospelí, deti v cirkvi rozkvitajú, keď ich ľudia poznajú, majú ich radi, keď im slúžia a keď ich zapájajú. A nemusí to ani vyžadovať veľa námahy.

Tu je 25 drobných spôsobov, ako môže váš zbor byť miestom, kde sa deti cítia vítané.

POZNANIE (ABY SA DETI CÍTILI VIDENÉ)

LÁSKA (ABY DETI CÍTILI, ŽE MAJÚ HODNOTU)

SLUŽBA (ABY DETI CÍTILI PODPORU)

ZAPOJENIE (ABY SA DETI CÍTILI UŽITOČNÉ)

Týmito malými spôsobmi (a množstvom iných) ctíme Pána Ježiša, ktorý prijímal malé deti, ukazoval im, že sú hodnotní pre Božie kráľovstvo a prikázal nám, aby sme pre deti robili príchod do jeho prítomnosti jednoduchým (Mt 19:14).