Online práca s deťmi – čo sme sa naučili?

So začiatkom nových koronaobmedzení prichádzajú v oblasti služby deťom rôzne emócie – na jednej strane smútok, že sme o možnosť osobnej služby „opäť prišli“ a teraz už vieme, aký je to pocit, a aký je to rozdiel, keď sme s deťmi na konci školského roka v lete mohli byť osobne. Na druhej strane sme sa ale z prvej vlny čo to poučili, v niečom sme sa posunuli, o niečom sme zistili, že to až tak nefunguje. Preto by sme vám v dnešnom článku, chceli priniesť dve inšpirácie na nové online besiedky. V druhej časti blogu by sme chceli spísať viacero lekcií a zásad, ktoré sa naučili viacerí z vás a ktoré ste s nami zdieľali v dotazníku pre pracovníkov s deťmi ohľadom online služby.

Dve online besiedky, ktoré môžete „svojim deťom“ poslať aj vy.

Zbor ECAV na Legionárskej v Bratislave začal každú nedeľu zdieľať videá pre deti rovno dvoch kategórií – školákov aj predškolákov. Všetky nové videá nájdete tu.

Zbor ECAV v Dolnom Kubíne sa tiež vrátil k tvorbe online besiedok, ktoré moderujú dve bábky. Ich kanál nájdete tu

Naše/vaše tipy

Uvedomili sme si, že pri online práci s deťmi treba rozmýšľať nad troma vecami.

1. Práca s rodičmi

S čím menšími deťmi pracujete, tým viac budete závislí od spolupráce s rodičmi, prípadne budete väčšinu práce nechávať na nich. V týchto prípadoch pracovníci s deťmi väčšinou založili fb skupiny alebo posielali rodičom maily s rôznymi typmi aktivít, ktoré doma s deťmi môžu používať pri ich domácom čase s Bibliou. Mnohí posielali youtubové besiedky, tipy na vyrábačky či tipy na otázky, o ktorých sa s deťmi môžu rozprávať.

Samozrejme tu narážame na dva problémy. Po prvé, ak ste už s rodičmi pred pandémiou nemali vybudované vzťahy a neboli súčasťou vašej práce do nejakej miery, bude teraz náročnejšie ich do takejto práce motivovať. A po druhé, pokiaľ pracujete s deťmi, ktoré primárne pochádzajú z neveriacich rodín, tiež je zložité tieto tipy aplikovať.

2. Interaktívnosť

Na deti sa na zoome nedá len rozprávať. Potrebujú aj rôzne aktivity, tu sa niektorým osvedčili kvízy cez zoom, či dokonca spoločné pečenie jednoduchých koláčov. Na udržiavanie vzťahu, hlavne so staršími deťmi sú výborné napríklad aplikácie spoločenských hier, ktoré sa dajú hrať spoločne tak, že sa každý hrá na svojom telefóne. Ideálne mať pri hre zapnutý aj zoom alebo iný spoločný videohovor, aby ste sa mohli počas hry aj nezáväzne rozprávať.

Aj tu narážame na rôzne problémy. Jedným z tých, o ktorých ste určite počuli aj v médiách, je, že nie všetky deti majú smartfóny, tablety alebo možno nemajú ani pripojenie na internet. Ide najmä o deti z rómskych komunít, no nielen o ne. Sme radi, že sa nám ozvali aj so zborov, kde s rómskymi deťmi pracujú a napísali nám o tom, ako s deťmi udržiavali kontakt, keď sa dalo, aspoň telefonicky.

3. Ako vyvažovať online a offline život

Všetci sme si tento rok uvedomili, že iba online sa žiť nedá. Všetci sme z pozerania na obrazovky dlhé hodiny unavené a pre nikoho, vonkoncom nie pre deti, to nie je dobré. Preto je veľmi dôležité myslieť na to, ako s deťmi udržiavať kontakt mimo obrazoviek. To si samozrejme vyžaduje istú mieru kreativity, najmä ak sú obmedzenia veľmi prísne.

No obyčajná starodávna pošta stále funguje! A tak niektoré deti túto jar dostávali od svojich učiteľov listy a pohľadnice poštou! Iní ľudia, ktorí pracujú s lokálnymi deťmi, im pripravili balíčky s pomôckami na vyrábaciu aktivitu a a nejakými dobrotami a priniesli im ju až pred dvere.

Sme veľmi vďační, že s deťmi na Slovensku pracujú ľudia, ktorým na deťoch skutočne záleží a kreatívne rozmýšľajú nad tým, ako s nimi zostať v kontakte a ako ich aj naďalej vyučovať pravdy z Božieho Slova.

Ak ste aj vy robili niečo podobné, dotazník nám ešte stále môžete vyplniť, radi sa od vás niečo naučíme: https://forms.gle/fTZHscRzgAsLJug2A

Samozrejme žiadne vaše tipy nebudeme zverejňovať bez vášho dovolenia, pokiaľ už nie sú na internete verejné – buď na verejnom youtube kanáli alebo facebookovej skupine.